Coach Can Vanli
Coach Can Vanli

 

Şu an yurtdışında bizi sessiz sedasızca ama başarıyla temsil eden bir teknik direktör var: Bahtiyar Can Vanlı... Çalıştırdığı VB Sports’u arka arkaya şampiyon yapan Vanlı’ya “Maldivler’in Jupp Derwall’i” demek mümkün.

 

Türkiye’de kar ve fırtınanın hüküm sürdüğü, o zamanlar ikamet ettiğim Tayland’da ise bütün klimaların ortam sıcaklığını birkaç derece düşürebilmek için çalıştığı tropik bir mart gecesinde telefonum çaldı. Maldivler’de yaşayan ve uzun zamandır görmediğim bir arkadaşımdı. Hâl hatırdan sonra ortak zevkimiz futbola girdik. Bana “Oraya birisi gelecek. Git tanış.” dedi. Gelenin adını verdi; ama nasıl birisi olduğundan bahsetmedi. Arkadaşımı kıramazdım.

 

Onunla ilk kez, Asya’daki ilk Türk derbisi münasebetiyle tanışmıştık. Kadrosunda eski Bayern Münih, Galatasaray ve Beşiktaşlı Berkant Göktan’ı barındıran Tayland ekibi Muang Thong United, Asya’nın ‘UEFA Avrupa Ligi’ olan Asya Futbol Konfederasyonu Kupası (AFC Cup) grup maçında teknik direktörü Türk olan Maldivler’in VB Sports takımını ağırlıyordu. Kamp yaptıkları otelde ziyaret ettiğim Bahtiyar Can Vanlı, Türk futbolunun isimsiz kahramanlarındandı.

 

 Aynı zamanda yüksek mimar olan ve 10 yıla yakın Almanya’da antrenörlük yaptıktan sonra yurda dönen Vanlı, 3. olduğumuz 2002 Dünya Kupası ve 2003 Konfederasyon Kupası’nda yardımcı antrenör olarak teknik ekipte yer almış. Sonrasında Türkiye’de birkaç takımda antrenör ve teknik direktör olarak görev yapmış. Yurtdışından gelen ilk teklifi değerlendirip hepimizin tatil cenneti olarak bildiği Maldivler’e gitmiş.

 

Yeni takımı VB Sports ile 2 yılda 2 şampiyonluk (ikinci şampiyonluğunu önceki hafta elde etti), 2 Süper Kupa, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası, bir de Federasyon Kupası kaldıran Vanlı, ikinci Cumhurbaşkanlığı ve Federasyon Kupası’na da sadece birer final maçı uzaklıkta. En büyük hedefi ise AFC Cup’ta gruplardan çıkmak.

 

Çevresi de geniş Vanlı’nın. 2009’dan beri Tayland Milli Takımı’nı çalıştıran İngilizlerin efsane kaptanı Bryan Robson’la tanışmamıza da Can Vanlı vesile olmuştu. Bizimle “Türkiye’yi çok seviyorum. Çünkü milli formayla hat-trick yaptığım tek ülke.” (Bakınız 8-0’lık ilk İngiltere hezimeti) diye şakalaşan Robson’la fırsat  buldukça bir araya geliyorlar. Şu aralar her ikisinin de Asya’da çalışıyor olması, tabii ki görüşme fırsatlarını da artırıyor. Vanlı, ailesini Maldivler’e götürmemiş. Önceleri neyle karşılaşacağını bilemediği için...  Sonra ise işlerinin yoğunluğu sebebiyle ailesine yeterince zaman ayıramamaktan korkmuş. Kendi ifadesiyle gününün 24 saati işiyle geçiyor. Önüne çıkan zorlukları bu azmiyle bir bir aşıp başarıya ulaşmış. “Bu kadar başarıdan sonra sizi milli takıma da çağırmışlardır.” dedik. Yönetmelik gereği, ligde takım çalıştıran bir teknik direktöre bu yol kapalıymış. Kendisi olmasa bile 8 oyuncusu milli takımlara hizmet veriyor.

 

Maldivli oyuncuların çalışma anlayışını ‘daha gelişmesi gerek’ diye tanımlayan Vanlı, bunda imkânların Türkiye’deki kadar gelişmiş olmamasının da etkili olduğunu düşünüyor ve ekliyor: “Ama futbola yatkınlar.” “Türk ve Maldiv futbolunu karşılaştırır mısınız?” diyoruz Can Vanlı hocaya. “Maldivler, futbolda Türkiye’nin 1980 sonrasını yaşıyor. Yurtdışından gelen başarılı hocalar Türkiye’deki çalışma ve futbol anlayışını değiştirmişti. Şimdi de benzer durum burada yaşanıyor.” diyor. Kendisi söylemiyor ama belli ki VB Sports çoktan Maldivler’in G.Saray’ı, Can Vanlı da Jupp Derwall’i olmuş bile. Zaten Maldivler’in dünya futbolundaki konumu da bizim o yıllardakinden farklı değil. FIFA sıralamasında 160. sırada. Birgün Maldivler daha yukarılara çıkarsa, şüphesiz Bahtiyar Can Vanlı’nın bu başarıya katkılarından da bahsedilecek.

 

Turkish Radio Los Angeles: Kıymet Bilmediğimiz Bir Değer

Uzun bir aradan sonra www.turkla.com ‘in yeni yuzu ile beraber sizinle olmak gercekten guzel.
Dunya futbolu ile ilgili acizane fikirlerimi www.radioturkish.com’dan pazartesi  gunleri aksam saat 8.00 PM. de canli canli takip edebilirsiniz. Bugun sizlere  ulkemizde kiymeti bilinmeyen degerlerden birinden bahsetmek istiyorum.

 

 

Can Vanli gurbetci hocalarimizdan. Mimarlik ve yuksek mimarlik egitiminlerini Almanya’da  tamamlamis ancak icindeki futbol aski sebebiyle ,UEFA-C,UEFA-B,UEFA-A  lisanslarini Almanya’da almis mektepli bir futbol adami. Almanya’da ki  antronorluk kariyeri oldukca dikkat cekici. Wolfsburg, Hamburg, gibi kuluplerin  alt yapilarinda hocalik ve koordinatorluk yapmis bir hocamiz. Alman Futbol  Federasyo’nun da UEFA”C” ve UEFA”B” lisans egitim koordinatorlugu yapmis tam  bir egitmen.

 Icindeki vatan sevgisi ve Turkiye’de futbola katki yapabilir miyim dusuncesi ile Turkiye’ye  geliyor. 2002 yilinda Milli Takimimiz’in Dunya Ucunculugune yardimci hoca  olarak katkida bulunuyor. Anadolu Spor Akademisi gibi dogulu cocuklarimiz icin  muthis bir sosyal projeye kordinatorluk ediyor. Egitimi, insanligi,  caliskanligi, tecrubeleri bile malesef ulkemizde gerektigi degeri gormesi icin  yeterli olmuyor. Su an hocamiz Maldiv Adalari’nda. VB SPORTS CLUB’da teknik direktor  olarak calisiyor. 2009, 2010 Maldiv Adaları Şampiyonu, 2008 Maldiv Kupası, 2010  Charity Shield, Başbakanlık Kupası 2010. Maldiv’de ne kadar kupa varsa alip  kulup tarihine geciyor. Su an Gana Milli Takimi icin adi geciyor. Can Hocamiza  hayati boyunca saglikli ve futbola katki yapabilecegi imkanlarla bulusmak  dilegimi iletiyor, siz degerli okuyucularin Degerli Hocamizi yakindan takip  etmenizi tavsiye ediyorum.

2008 yilinda UCLA Women’s Club Soccer Team ile beraber Amerika Sampiyonu  oldugum zaman gelen teklifleri kabul etmeyince neden Turkiye’ye gitmedigim  sorulmustu. Can Hocamiz gibi orneklerin oldugu ulkemizde kurtlar sofrasinda yem  olmayi istemek ne kadar dogru ise ondan!…

Turkish Media Award 2013

15.03.2014, again under the best coaches.....

 

YILIN EN İYİSİ.....

UEFA PRO LICENCE and UEFA-A-B-C-LICENCES (Germany)

Achievements:

 

World Championship 2002, 3.Place.

Technical Staff Turkish Nationalteam

 

Conferations Cup 2003, 3.Place.

Technical Staff Turkish Nationalteam

 

2010 Super Cup

2010 Championship

2010 Presidentscup

2010 Coach of the Year

2011 Super Cup

2011 Championship

2011 FA Cup

2011 Coach of t he Year

2012 Super Cup

        with VB Sports Club

 

2013 ELITE-CUP with Al Ahed

Languages:

Turkish, German (perfect)

English (comfortable)

 

 

E-Mail: canvanli@hotmail.de

Or use the  contact form

 

Mobile:

Germany +49  177 789.6800

Turkey    

CV-Can Vanlı - Eng.2015-11.pdf
PDF-Dokument [3.0 MB]
CV-Can Vanli - French2015-2.pdf
PDF-Dokument [1.3 MB]
CV-Deutsch2015.pdf
PDF-Dokument [2.9 MB]
CV-Arabic.pdf
PDF-Dokument [692.4 KB]
CV-Can Vanlı - Uyafa.Türkce.pdf
PDF-Dokument [2.1 MB]
Druckversion | Sitemap
© Coach Can Vanli